Ochrana odcizených zařízení přidává další úroveň zabezpečení
V systému iOS 17.3 představila společnost Apple novou funkci Ochrana odcizených zařízení, která vašemu iPhonu poskytuje vyšší bezpečnost. Tento článek vysvětluje, k čemu slouží, proč byste ji mohli chtít zapnout a jak na to.
V roce 2023 se začaly objevovat zprávy o nové metodě, kterou zloději používají ke krádežím iPhonů a přístupu k velmi citlivým datům uživatelů. Zloději své oběti tajně špehovali na veřejnosti, zatímco zadávaly svůj přístupový kód, a pak zařízení ukradli. Díky známému přístupovému kódu mohli zločinci vyprázdnit bankovní účty, ukrást hesla a znemožnit vysledování iPhone.
Ochrana odcizených zařízení
Aby zlodějům ztížil přístup k datům chráněným přístupovým kódem na ukradeném iPhonu, zařadil Apple do iOS 17.3 ochranu ukradeného zařízení. Po zapnutí této funkce je k přístupu k heslům v iCloud Klíčence, nastavení ztraceného režimu, možnostem vymazání zařízení a nákupům v Safari vyžadováno Face ID nebo Touch ID.
Kromě nových biometrických požadavků funkce také zavádí hodinovou bezpečnostní prodlevu pro akce, jako je změna hesla Apple ID. Jinými slovy, pokud se někdo pokusí změnit přihlašovací údaje k Apple ID, je vyžadováno ověření pomocí Face ID a poté musí uplynout hodina, než je možné heslo změnit. Tato čekací doba není zavedena pouze v případě, že je zařízení na důvěryhodném místě, například doma nebo v práci.
Akce vyžadující Face ID/Touch ID se zapnutou ochranou odcizených zařízení
- Zobrazení/použití hesel nebo přístupových klíčů uložených v iCloud Klíčence
- Podání žádosti o novou Apple Card
- Zobrazení virtuální karty Apple Card
- Vypnutí režimu ztráty
- Vymazání veškerého obsahu a nastavení
- Provádění určitých akcí s Apple Cash a spořením v aplikaci Peněženka
- Používání platebních metod uložených v Safari
- Použití iPhonu k nastavení nového zařízení
Všimněte si, že tyto akce nemají zálohu přístupového kódu, takže nemůžete použít přístupový kód, abyste se vyhnuli použití Face ID nebo Touch ID.
Akce vyžadující 1hodinovou prodlevu s povolenou ochranou odcizených zařízení
Mezi akce, které vyžadují biometrické ověření a mají jednohodinové zpoždění zabezpečení, patří následující:
- Změna hesla Apple ID
- Aktualizace vybraných nastavení zabezpečení účtu Apple ID, včetně přidání nebo odebrání důvěryhodného zařízení, důvěryhodného telefonního čísla, klíče pro obnovení nebo kontaktu pro obnovení.
- Změna přístupového kódu iPhonu
- Přidání nebo odebrání Face ID nebo Touch ID
- Vypnutí funkce Najít
- Vypnutí ochrany odcizených zařízení
Jak zapnout ochranu odcizených zařízení
Všimněte si, že Ochrana odcizených zařízení je k dispozici pouze na iPhonech, na kterých lze spustit iOS 17, což zahrnuje iPhone XS a novější. Také se ujistěte, že je váš iPhone aktualizovaný a používá iOS 17.3 nebo novější (Nastavení ➝ Obecné ➝ Aktualizace softwaru). Zde najdete návod, jak funkci povolit.
- Otevřete aplikaci Nastavení.
- Přejděte dolů a klepněte na Face ID a kód (nebo Touch ID a kód, v závislosti na modelu iPhonu).
- Na výzvu zadejte svůj přístupový kód.
- Přejděte dolů a klepněte na položku Ochrana odcizených zařízení tak, aby byla funkce uvedena jako "Zapnuto".
To je vše. Stejně snadno můžete funkci vypnout klepnutím na možnost Vypnout ochranu, ale budete k tomu potřebovat biometrické ověření.